Zabiegi

Stulejka

Najczęstszą patologią w budowie napletka jest stulejka (phimosis), czyli zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające (stulejka całkowita) lub utrudniające (stulejka częściowa) ściąganie napletka (w wzwodzie i/lub w stanie spoczynku). Za stulejkę uważa się również taki stan, w którym napletek pozwala się odprowadzić do rowka zażołędnego, ale w trakcie erekcji powoduje ucisk i ból. Omawiana nieprawidłowość nie jest niebezpieczna dla zdrowia czy życia, nie stanowi poważnego problemu medycznego, jednak nie powinna być zlekceważona – powinno się ją jak najszybciej usunąć, gdyż może doprowadzić do niebezpiecznych komplikacji zdrowotnych. Patologią często towarzyszącą stulejce jest za krótkie wędzidełko, które również może powodować problemy w odprowadzaniu napletka lub być powodem wyginania ku dołowi główki prącia w stanie wzwodu.

Wędzidełko

Istnieje wiele dysfunkcji związanych z prawidłowym funkcjonowaniem wędzidełka napletka. Jedną z nich jest jego zerwanie. Przyczyny takiego stanu mogą być bardzo różne miedzy innymi niezbyt delikatne obchodzenie się z penisem. W większości przypadków w celu wyeliminowania rany zaleca się wstrzemięźliwość seksualną oraz zaniechanie masturbacji do momentu całkowitego zagojenia się powstałej rany.

Zaleca się w szczególności utrzymanie rany w czystości, z dbałością o higienę oraz nie zaleca się przy tym stosowania jakichkolwiek maści. Zdarza się iż w miejscu pęknięcia wędzidełka może pojawić się niewielka blizna.
Właściwe cofanie się napletka może być utrudnione poprzez zbyt wąskie lub krótkie wędzidełko, a częste urazy wędzidełka mogą przyczynić się do powstawania blizn. Tkanka, która uległa zbliznowaceniu nie rozciąga się, dlatego po pierwszym zerwaniu wędzidełka mogą pojawić się kolejne urazy.

Źródło: http://www.zdrowyportal.pl/928/wedzidelko-napletka-zerwanie-wedzidelka-napletka/

Obrzezanie

Obrzezanie (inaczej cyrkumcyzja, łac. circumcisio) to zabieg chirurgiczny, podczas którego urolog usuwa fragment lub całość skóry pokrywającej żołądź prącia, czyli napletek. To operacja polegająca na okrężnym wycięciu zwężonej skóry napletka i odpowiednim jego zeszyciu. Zabieg należy do najstarszych procedur medycznych – wykonywano go we wszystkich epokach i na wszystkich kontynentach. Obrzezanie gwarantuje całkowite rozwiązanie problemu stulejki, więc najczęstszą przesłanką medyczną do jego przeprowadzenia jest właśnie to schorzenie.

Źródło: https://www.tourmedica.pl/zabiegi/obrzezanie/